Poslední Řemeslník?

 Srdečné pozdravy z Bali,

Píšu z naší krásné plážové kanceláře v Keterwali na Bali. Náš mladý velmi oddaný tým se snaží zajistit, aby byly weby AW viditelnější pro svět. Existují týmy pracující na SEO, PPC, SM a PD. Ano, já vím. Strávil jsem tento týden spojením s těmito super bystrými mladými lidmi, plnými nápadů a nadšení. Je příjemné s nimi pracovat a všichni se do AW zamilovávají. Rád bych řekl, že jsou mým novým oblíbeným týmem... haha, ale dostal bych se do tolika problémů....
Abych byl upřímný, jsem opravdu šťastný, že pracuji na nových produktech, jako jsou kadidelnice nebo krásný vyřezávaný Buddha. Ale v dnešním podřezaném online světě musíte tvrdě pracovat, abyste zůstali před konkurencí. A tito mladí lidé  mohou opravdu pomoci.

Ale musím vyřešit velký docela jiný problém...Jsou to řemeslníci...je jich nedostatek..takže výroba produktů začíná být trochu obtížná..více vysvětlím níže. Minulý týden jsem Vám vyprávěl o kouzelnících a o tom bazénovém chlapci... jestli Vám to uniklo, můžete to dohnat tady.

Obvykle, když přijedu na Bali, Ringo mi dá malý seznam problémů, které nemůže vyřešit. Obvykle nadměrné zvýšení cen činí produkt nekonkurenceschopným. Ale tentokrát je seznam dlouhý, nejen růst cen, ale i problémy s dodávkami. Máme problémy s pomalými dodávkami i u některých našich nejstarších a nejlepších dodavatelů. Něco se nedaří. Tak jsem to šel prozkoumat.. Oblast nad Ubudem vedoucí až k úpatí hory Agung je plná malých vesniček, z nichž každá se specializuje na určitá řemesla. Jednou z mých oblíbených věcí je bzučet po těch vesnicích s Ringem, který našel řemeslníky a najal je na výrobu produktů pro AW. Tihle kluci nemají webové stránky, mnozí nemají ani vizitku. Rodinné podniky, které jsou v mnoha případech generační, s dovednostmi předávanými z otce na syna. Často jsou to farmáři rýže, kteří se starají o rýžovou terasu... ale tato práce je občasná, takže prostoje v zemědělství využívají k výrobě řemesel. Řemesla, která si najdou cestu do dobrých obchodů se suvenýry po celém světě.


Pořídil jsem tuto momentku - pohled na Mount Agung hned vedle jednoho z našich dodavatelů.


Na podlaze běžně sedívá se zkříženýma nohama v dílně cca 20 lidí - ti vyřezávaly předměty ze dřeva albasie. Šéf nám řekl, že normálně má deset chlapů, kteří dělají výlučně na vyřezávaných sochách Buddhu. Ale dnes tu byl jen jeden.

Poslední Řemeslník?
Srdce problému spočívá v tom, že Bali zažívá boom s rekordním počtem přijíždějících turistů. Hotely a restaurace nabízejí vyšší mzdy, aby přilákaly zaměstnance, takže mnozí odešli z vesnic za prací do rekreačních oblastí. K tomuto problému se přidává to, že místní majitelé obchodů se suvenýry přicházejí s hotovostí v ruce a kupují hotové výrobky, o kterých si řemeslníci myslí, že je mohou později nahradit. Objednávky se tak zpožďují. 

Jaké je řešení? Onehdy jsem strávil čas s Ringem návštěvou pěti různých dodavatelů s v podstatě stejným problémem. Argumentoval jsem tím, že během pandemie jsme pro ně byli a zadávali objednávky, když nepřicházeli žádní další kupci. To se ale nepovedlo... Samozřejmě, že se všem moc omlouváme za zpoždění, ale co se dá dělat? 

Řešením je nakonec (jako vždy) kombinace věcí. 1. Zaplaťte více, abyste přilákali řemeslníky zpět, a budou ve vesnici šťastnější. 2. Přesun části produkce do jiných částí Indonésie. 3.. Zrušte produkty, které se teď prostě nedají vyrobit, a zaměřte se na ty, které se dají. 

Přes všechny problémy, jak mě upozornil Ringo, stále nakládáme kontejner každý týden nebo tak nějak. Do Evropy posíláme více řemeslných výrobků než kdykoli předtím. 

Myslím, že se trh nakonec sám napraví. Spousta lidí z jiných částí Indonésie přijíždí na Bali za prací. I v našem skladu máme lidi ze Sumby, Jávy a Flores. Náš tým digitálního marketingu pochází ze všech částí Indonésie. Doufejme, že řemeslníci najdou cestu zpět do práce a budou lépe placeni. 

Od našeho týmu Aromatics přicházejí nové produkty... (spousta se připravuje) – sady koupelových bomb získávají velký ohlas a dobře se prodávají. Viz. níže. 

Plánuji svou další cestu do Indie s naším mužem v Indii; Panem Chatterjee... Půjdu a navštívím novou továrnu v Serampore nedaleko Kalkaty. Naposledy jsem tam byl těsně před pandemií, takže se těším, až doženu tamní tým... ale nejdřív tady musím udělat spoustu práce. 

Přeji krásný týden. 

Opatrujte se.. jak se tady říká Hati Hati. 

DavidComments

Popular posts from this blog

Plakáty “Věřte Mi“

Bylo to před 20 lety...

Předsevzetí & Duhy