Z Kréty do Istanbulu

 Srdečné pozdravy z Istanbulu, Turecko


Právě jsme dorazili po dvou krátkých skokech, hodinu z Kréty do Atén a hodinu a deset minut z Atén do Istanbulu. Ale bohužel první let měl zpoždění, v Aténách jsme o 5 minut zmeškali spoj a pak jsme byli přeloženi na pozdější let o 8 hodin později (který měl pak zpoždění 2 hodiny). Do našich hotelů v centru Istanbulu jsme se dostali až ve 3 hodiny ráno. Ale toto je hlavní sezóna a letiště jsou plná. 
Takový je život, nemá smysl se stresovat... 
Ocitli jsme se u odletové brány - mimo schengenský prostor - bez letu.. a potřebovali jsme se vrátit do Řecka, abychom si přerezervovali let.. velmi milý chlap nás osobně provedl zadními pruhy aténského letiště, našel policistu, aby vybavil naše pasy, našli naše odsunutá zavazadla a pak nás navigovali k pokladně. Všude jsou milí lidé.

Minulý týden jsem vám vyprávěl o úžasném hippie městě Matala, pokud jste to nestihli, můžete to dohnat zde: Dnes je život – zítřek nikdy nepřijde. 
Po pár nádherných dnech nastal čas jít dál a doufejme, že podnikáme v jiné části Kréty. S Nikosem (králem houbiček) jsme si povídali už před pandemií. Nyní se zdálo, že je vhodný čas sejít se a zjistit, zda dokážeme zaplnit poměrně velkou mezeru v našem sortimentu Nebeské Koupele.

Ano, stále jsem na dovolené, ale ve skutečnosti většinu času pracujeme. WFH v našem případě je - Work from Holiday a mnohem více zábavy než Work From Home. 
Srovnával jsem ostrov Kréta s ostrovem Bali... Oba jsou ekonomicky silně závislé na cestovním ruchu a oba ostrovy ročně obstarají kolem 4 milionů návštěvníků. 
Která je podle oblasti největší? Kréta je o něco větší. Která má největší počet obyvatel? Populace Kréty je jen asi 700 000, zatímco na Bali asi 4,5 milionu. Velmi odlišná místa, a přesto některé věci společné - prosperující řemeslný průmysl vybudovaný pro turisty, ale také pro export. Na Bali někteří odhadují, že až 1 milion lidí pracuje v kreativním řemeslném průmyslu, určitě téměř každý (slušný) obchod se suvenýry v západním světě má na skladě něco z Bali nebo Indonésie. Na Krétě už tolik ne.. tam je však prosperující kosmetický průmysl a průmysl péče o pleť, samozřejmě olivový olej je slavný... a mnoho obchodů prodává dárky vyrobené z olivového dřeva. Řeknu vám tajemství... docela hodně toho, co se označuje za olivové dřevo, je ve skutečnosti indonéské teakové dřevo.. i když jsem si jistý, že když se zeptáte, řekli by vám pravý zdroj.

Jedna věc, která je nesporně spojena s Řeckem, jsou houby Egejského moře. Drahé, ale nejkvalitnější houby se nacházejí v Egejském moři. 
Jsou dokonalým dárkem a jsou naprosto produktem Ancient Wisdom... používaným starověkými Řeky a Římany již více než 3000 let. Na mydlení se skutečnou mořskou houbou je něco lehce dekadentního, nic není úplně stejné. Když jsme byli naposledy na Krétě (před 4 lety), Coco koupila mořské houby jako dárky pro svou rodinu v Číně a používají se denně dodnes.

Spřátelili jsme se s Nikosem, králem mořských hub a jeho půvabnou yorkshirskou ženou... ze skladiště a továrny vysoko na kopci s výhledem na to modré Egejské moře nám ukázali tajemství hub. Koupené od rybářů mořských hub, musí být vyčištěny, roztříděny, ořezány a vytříděny. Poté zabalené s etiketou, často vakuově (pro úsporu místa a nákladů na dopravu) zabalené před odesláním do celého světa. Dálný východ je velký trh.Samozřejmě si musíme být jisti, že kupujeme udržitelné a kvalitní houby. Zajímavé je, že houby, když jsou správně sklizeny, dorůstají lépe a silnější... trochu jako stříhání živého plotu z ptačí perspektivy. Zajímavá je houba, nejen všechna ta dávná moudrost, ale fascinující stvoření. Není to rostlina, ale ani zvíře, nemají srdce ani mozek, ale rostou jako houby. Sakra, o houbičkách se toho dá hodně naučit. Každopádně si myslím, že máme dohodu a měli bychom být schopni vám poměrně brzy přinést ty nejlepší houbičky v luxusní kvalitě.

Coco je v Istanbulu poprvé a rád bych jí to tady ukázal, pak se setká s naším agentem... uvidíme, co se stane. 
Kompletní zpráva příští týden. 

Mějte krásný víkend. 
Opatruj se.

David

Comments

Popular posts from this blog

Balinejský Dětský Domov

Plakáty “Věřte Mi“

Bylo to před 20 lety...