Z Kréty do Istanbulu

 Srdečné pozdravy z Istanbulu, Turecko


Právě jsme dorazili po dvou krátkých skokech, hodinu z Kréty do Atén a hodinu a deset minut z Atén do Istanbulu. Ale bohužel první let měl zpoždění, v Aténách jsme o 5 minut zmeškali spoj a pak jsme byli přeloženi na pozdější let o 8 hodin později (který měl pak zpoždění 2 hodiny). Do našich hotelů v centru Istanbulu jsme se dostali až ve 3 hodiny ráno. Ale toto je hlavní sezóna a letiště jsou plná. 
Takový je život, nemá smysl se stresovat... 
Ocitli jsme se u odletové brány - mimo schengenský prostor - bez letu.. a potřebovali jsme se vrátit do Řecka, abychom si přerezervovali let.. velmi milý chlap nás osobně provedl zadními pruhy aténského letiště, našel policistu, aby vybavil naše pasy, našli naše odsunutá zavazadla a pak nás navigovali k pokladně. Všude jsou milí lidé.

Minulý týden jsem vám vyprávěl o úžasném hippie městě Matala, pokud jste to nestihli, můžete to dohnat zde: Dnes je život – zítřek nikdy nepřijde. 
Po pár nádherných dnech nastal čas jít dál a doufejme, že podnikáme v jiné části Kréty. S Nikosem (králem houbiček) jsme si povídali už před pandemií. Nyní se zdálo, že je vhodný čas sejít se a zjistit, zda dokážeme zaplnit poměrně velkou mezeru v našem sortimentu Nebeské Koupele.

Ano, stále jsem na dovolené, ale ve skutečnosti většinu času pracujeme. WFH v našem případě je - Work from Holiday a mnohem více zábavy než Work From Home. 
Srovnával jsem ostrov Kréta s ostrovem Bali... Oba jsou ekonomicky silně závislé na cestovním ruchu a oba ostrovy ročně obstarají kolem 4 milionů návštěvníků. 
Která je podle oblasti největší? Kréta je o něco větší. Která má největší počet obyvatel? Populace Kréty je jen asi 700 000, zatímco na Bali asi 4,5 milionu. Velmi odlišná místa, a přesto některé věci společné - prosperující řemeslný průmysl vybudovaný pro turisty, ale také pro export. Na Bali někteří odhadují, že až 1 milion lidí pracuje v kreativním řemeslném průmyslu, určitě téměř každý (slušný) obchod se suvenýry v západním světě má na skladě něco z Bali nebo Indonésie. Na Krétě už tolik ne.. tam je však prosperující kosmetický průmysl a průmysl péče o pleť, samozřejmě olivový olej je slavný... a mnoho obchodů prodává dárky vyrobené z olivového dřeva. Řeknu vám tajemství... docela hodně toho, co se označuje za olivové dřevo, je ve skutečnosti indonéské teakové dřevo.. i když jsem si jistý, že když se zeptáte, řekli by vám pravý zdroj.

Jedna věc, která je nesporně spojena s Řeckem, jsou houby Egejského moře. Drahé, ale nejkvalitnější houby se nacházejí v Egejském moři. 
Jsou dokonalým dárkem a jsou naprosto produktem Ancient Wisdom... používaným starověkými Řeky a Římany již více než 3000 let. Na mydlení se skutečnou mořskou houbou je něco lehce dekadentního, nic není úplně stejné. Když jsme byli naposledy na Krétě (před 4 lety), Coco koupila mořské houby jako dárky pro svou rodinu v Číně a používají se denně dodnes.

Spřátelili jsme se s Nikosem, králem mořských hub a jeho půvabnou yorkshirskou ženou... ze skladiště a továrny vysoko na kopci s výhledem na to modré Egejské moře nám ukázali tajemství hub. Koupené od rybářů mořských hub, musí být vyčištěny, roztříděny, ořezány a vytříděny. Poté zabalené s etiketou, často vakuově (pro úsporu místa a nákladů na dopravu) zabalené před odesláním do celého světa. Dálný východ je velký trh.Samozřejmě si musíme být jisti, že kupujeme udržitelné a kvalitní houby. Zajímavé je, že houby, když jsou správně sklizeny, dorůstají lépe a silnější... trochu jako stříhání živého plotu z ptačí perspektivy. Zajímavá je houba, nejen všechna ta dávná moudrost, ale fascinující stvoření. Není to rostlina, ale ani zvíře, nemají srdce ani mozek, ale rostou jako houby. Sakra, o houbičkách se toho dá hodně naučit. Každopádně si myslím, že máme dohodu a měli bychom být schopni vám poměrně brzy přinést ty nejlepší houbičky v luxusní kvalitě.

Coco je v Istanbulu poprvé a rád bych jí to tady ukázal, pak se setká s naším agentem... uvidíme, co se stane. 
Kompletní zpráva příští týden. 

Mějte krásný víkend. 
Opatruj se.

David

Comments

Popular posts from this blog

Podivné Zvuky a Strašidelný Dům

Stalo se něco zvláštního

Dobrodružství Pokračuje