Dnes je Život - Zítřek nikdy nepřijde. Možná

 Srdečné pozdravy z Matala, Kréty

Ahojte, ano oficiálně jsem na dovolené, ale neoficiálně jsem stále 100% soustředěn na AW. Minulý týden jsem vám vyprávěl o Bali (druhé zde na Krétě) a příběhu o ztraceném zavazadle. Pokud jste je nestihli, můžete je dohnat zde.

Od té doby jsme cestovali po ostrově do nádherného města Chania, zaparkovali jsme poblíž starého města a (bez rezervace Hotels.com) bloudili starými benátskými zadními uličkami a hledali pokoj. Vřele doporučuji - jděte do toho ´´old-school´´ a jak by řekla moje žena "uvidíte, co se stane". Chania byla mnohem zaneprázdněnější, než jsem kdy viděl, a najít pokoj nebylo tak snadné, začali jsme se obávat, když pět míst v řadě řeklo omlouvám se, plně obsazeno.


Nebojte se, řekl jsem, zkusme oblast na samém dně přístavu naproti ikonickému starobylému kamennému majáku. Bludiště úzkých uliček, ověšených květinami a nasáklé historií, má ploutev starých domů obchodníků přeměněných na penziony, nad malými obchůdky a kavárnami. Večer místní stále vytahují nemotorné dřevěné židle a sedí v malých skupinkách, popíjejí řeckou kávu nebo raki a klábosí, přikyvují a usmívají se na turisty. Ptali jsme se v jednom penzionu a starý pán se omlouval, že mají plno, ale nabídl nám, že nám pomůže najít ubytování.. vzal nás do malého minimarketu, kde si mladý kluk sedl na mobil a vyptával se.. tehdejší chlap nás zavedl za pár rohů do krásné uličky a zavolal jméno paní.. která se po minutě objevila.. ano měla pokoj.. jen dvě noci, ale po dvou jsme se mohli přestěhovat do hezčího pokoje na další dvě.

Tak přátelské, snídaně nebyla k dispozici, ale to nezabránilo paní Tomasové (myslím, že se tak jmenovala) v tom, aby nás probudila s podnosem plným řeckého jogurtu, medu, sýrových koláčů a horského čaje. Odpoledne nás přivítá domácím jablečným piškotem. Butikový hotel to nebyl, ale skutečný zážitek to určitě byl.


Přístav Chania a rozlehlé staré město v červnu jsou vznešené... ale obchody se suvenýry jsou další úroveň... a trochu se stydím říct, že jsme strávili spoustu času oceňováním kreativity, nápadů místních řemesel a směs nabízených dárků. Obzvláště mě zaujal jeden obchod se suvenýry, který vyráběl ručně malovaná místní trička a doplňoval je nepálskými taškami, balijskými sarongy, šperky z drahých kamenů a taškami z indické bavlny. Směs přírodních produktů s místním vstupem prostě fungovala, ačkoli zřejmý dobrý vkus majitele udělal místo úžasné. Příjemným dojmem bylo, že každý produkt byl označen (nebo přeznačen) s logem obchodů... štítky všitými nebo zavěšenými. Pěkný.

Kréta byla vždy místo krému na obličej.. místní, bylinky, aloe vera a olivový olej a prastará moudrost při výrobě bylinných prostředků. Možná mořské houby, možná horské byliny, možná benátští obchodníci přivážející exotické ingredience.. Každopádně sortiment a konkurence mezi několika dobře zavedenými místními společnostmi je úžasná.. Nakonec jsme utratili spoustu peněz za nejrůznější věci. a sbírání nápadů pro budoucí vývoj ve společnosti AW-Aromatics. Strávili jsme 20 let vývojem naší řady aromatických látek ve společnosti AW, ale jsem trochu v úžasu z produktů, které jsou zde k dispozici....možná několik tisíc let vyspělé civilizace. Od starověkých Minojců a Mykéňanů s vlivem obchodníků z celého Středomoří... možná získali starověkou moudrost, které nerozumíme. Možná.


Možná věděli věci které nevíme...

Ostatně... uměli staří Minojci vyrábět šlehačková mýdla? Možná ano... ale v AW to máme pokryto.. dnes uvádíme na trh.. viz níže.. naše vlastní šlehaná mýdla.. krásná a poutavá.. budou vypadat dobře v každém obchodě.

Po pár dnech v Chanii jsme se rozhodli jet na jižní stranu ostrova... a utekli do Mataly... jednoho z nejkrásnějších míst v Evropě (myslím). Byli jsme zde již dříve a o tomto hippie místě jsem již dříve psal. Přišli sem Beatles, hippies bydleli v jeskyních u pláže.. žijí tu dodnes.

„Dnes je život – zítřek nikdy nepřijde“ je slogan města.. původně graffiti namalované na boční stěně u přístavu.. nyní s láskou replikované na hrnky, trička, utěrky a umění po celém městě. Mají tam dokonce vlastního patrona Mataly, starého hippie, kterého si všichni pamatují... zvěčněný v písni od Joni Mitchell. Měsíc Matala.Našli jsme malý byt nad vesnicí s nádherným výhledem přes pláž na jeskyně. Coco je vzhůru před východem slunce, mluví s dodavateli v Číně a organizuje zásilky... obvykle pracujeme asi do poledne a pak jdeme zkoumat... A řekl jsem vám, že obchody se suvenýry jsou také docela úžasné... možná tu zůstaneme a ještě pár dní.. možná.


Mějte krásný víkend, opatrujte se, užívejte si.

Dnes je život, zítřek nikdy nepřijde.


David & Coco

Comments

Popular posts from this blog

Bylo to před 20 lety...

Plakáty “Věřte Mi“

Balinejský Dětský Domov