V Číně... Dlouho jsme se neviděli!

 Srdečné pozdravy z Města Dongxiang, Čína

Šťastný první Květnový víkend... doufám, že už také cítíte ve vzduchu Jaro.

Jsem ve městě Dongxiang, což je malé rozvíjející se město blízko rodné vesnice mé ženy. Je to přátelské a dobře udržované místo, zdá se, že se všichni navzájem znají... Níže vysvětlím proč.

Minulý týden jsem vám vyprávěl o svém příjezdu do Číny v Šanghaji, kde jsem se setkal s Coco (moje žena a vaše čínská agentka) a poflakovali jsme se v nejúžasnější (podle nás) čtvrti v Šanghaji – vyprávěl jsem vám o tamnějších hlubokých změnách.. pokud jste to nestihli, můžete to dohnat zde.


Ze Šanghaje jsme jeli rychlovlakem do Yiwu, cestování v business třídě bylo super příjemné. Sklopná sedadla ve stylu letecké společnosti, spousta místa, občerstvení zdarma, ovoce a nealkoholické nápoje a téměř létání po celé zemi na nadzemních kolejích rychlostí 300 km/h. Stanice Yiwu bývala problém, kde jste se jako ovce šourali tunely a turnikety, abyste se dostali ven, a pak museli spěchat pro taxi. Nyní je přímo pod stanicí velké podzemní stanoviště taxíků a super účinný systém řazení do fronty, během dvou minut jste na cestě do města.

Většina lidí v Číně (včetně Coco) vám řekne, že navzdory covidu a všemu ostatnímu jsou věci v Číně stále lepší a lepší. V mnoha ohledech se věci od té doby, co jsem tu byl naposledy, zlepšily, ale některé věci ne.

Bylo úžasné být znovu shledán se svou ženou a jejím synem, manželkou a dětmi, kteří žijí v novém super moderním, hi-tech bytě na předměstí Yiwu. Během pandemie se přestěhovali a toto je samozřejmě (kromě videoprohlídek) můj první pohled na ně a byt. V zástavbě je čtyřicet nízkopodlažních bloků - každý o sedmi podlažích. Podzemní parkoviště a krásné zahrady mezi bloky. Je možná (podle mého odhadu) asi z 10% obsazeno - i když když se zeptáte v prodejní kanceláři, řeknou vám, že je vše vyprodáno. Super posh výstavba vedle je také vyprodaná, ale nevidím skoro žádná rozsvícená světla... divné.

Velký problém, který mám, je připojení k internetu. V Číně to byl vždy trochu problém, ale řešením bylo použít VPN k překonání firewallů.. teď neustále bojuji, abych se připojil k internetu.. Mám pět zařízení, dvě sim karty, dvě hotlinky VPN na mobil Coco a samozřejmě domácí Wifi.. Nyní i s připojenou VPN mohu po pár minutách ztratit spojení s googlem (BBC během několika sekund ) a připojení úplně přepadne.. často jsem offline (mimo Čínu) celé hodiny v kuse. Někdo mi řekl, že je to regionální problém – politika firewallu je diktována celostátně, ale různá místa ji vykládají tvrději nebo mírněji.

Takže jednou z prvních prací je spojení s našimi starými dodavateli a mnozí z nich mají showroomy na masivním trhu Yiwu nebo v jeho okolí. 88 000 showroomů pod jednou střechou... je to ohromné, ale uspořádané do oblastí specializujících se na různé (jak říkají) malé komodity. Oblast 1 a hlavní vchod do celého velkolepého místa - V přízemí se nachází oddělení levných a nevkusných plastových květin, o patro výš je oddělení vlasových gumiček, scrunchies a malých blikajících předmětů. Ve třetím patře je domov běžného dárkového zboží a všeho špatného vkusu. Horní patro je luxusnější s velkými honosnými showroomy pro velké honosné společnosti.Haha - trochu přeháním - mezi plasty a nevkusem jsou některé velmi umělecké a etické rodinné podniky, z nichž s mnohými z nich máme dobré obchodní vztahy již více než deset let. Pravidelní čtenáři budou vědět, že se vyhýbáme továrnám bez tváře, do kterých se dostanete pouze prostřednictvím agentů, a snažíme se jednat se skutečnými lidmi... jako je naše milá dáma z mýdlových květin... Xiao Pao, která spolupracuje výhradně s několika japonskými společnostmi a Ancient Wisdom.Šli jsme také navštívit Tinu a jejího uměleckého manžela (Tina je šéf), kteří vyrábí docela hodně šperků z drahých kamenů, které prodáváme. Během pandemie zavřeli showroom na trhu a teď už jen pracují z továrny come studio, kde tvrdě pracují na vytváření nových návrhů a většinou prodávají na čínský trh online. Jejich největším zákazníkem mimo Čínu je AW.. a my jsme s nimi strávili den a večer jsme si dali místní jídlo Yiwu. Bylo opravdu příjemné to dohnat.


První slova, která každý vykřikne, je „Haojiu bujian“ nebo-li Dlouho jsme se neviděli! A rozhodně se zdají být velmi rádi, že mě vidí.

Mnoho dodavatelů nám říká, že obchod v Evropě a USA klesl o 80 %, ale obchod na Blízkém východě, v Africe a Rusku to nahrazuje. Typ produktů vystavených v showroomech to odráží... západním očím neunikne špatný vkus - zlaté křiklavé věci jsou opravdu všude. Mohutná kola se pohybují, kdo ví, jak nový světový řád dopadne.

Teď jsme právě dorazili do města Dongxiang, pět hodin jízdy po G60 - je velký svátek (1. května) a chtěli jsme se sem dostat před masivním provozem. Když jsem sem poprvé přišel, bylo to chudé zapadákovské město s bahnitými ulicemi a špatným osvětlením, které jen velmi zřídka vidělo obyvatele Západu, byl jsem okázale divný a rychle jsem se ve městě proslavil - haha přitahoval davy lidí, kteří si se mnou chtěli vyzkoušet svou angličtinu. Nyní má město krásné jezero s parkem, široké čisté ulice a chytré obchody.. spousta dobrých restaurací. Večer se rodiny, děti a staří lidé poflakují na jasně osvětlených ulicích, povídají si a hrají si. Coco zná mnoho lidí – ti, kteří se stejně jako její sestry a rodiče přestěhovali z vesnice do města a koupili si chytré byty. Mnozí mají malé podniky a obchod se zdá být dobrý. Nedaleko se otevřela dovozová vinotéka, která prodává chilské a argentinské víno za rozumné ceny. Prodavačka, která uměla dobře anglicky, byla tak nadšená. Byl jsem první západní zákazník, který přišel do obchodu. Dostal jsem "přátelskou slevu" a jednalo se se mnou jako s královským návštěvníkem.

V Dongxiang je zjevně spousta nových peněz - Porches a Mercs jsou běžné.. pěkné restaurace a drahé obchody - to vše navzdory pandemii. Ale rychle si uvědomuji, proč... hlavní továrny tohoto města jsou zdravotnické potřeby a léčiva... Hádejte odkud jsou tedy peníze...

Každopádně další novinky příští týden.

Přeji vám krásný květen a ať vám a vašemu podnikání žehná jarní sluníčko.

David (a Coco) z Číny

Comments

Popular posts from this blog

Balinejský Dětský Domov

Plakáty “Věřte Mi“

Bylo to před 20 lety...