Nezvěstný v Šanghaji

 Srdečné pozdravy z Yiwu, Čína

Ano, konečně jsem po více než čtyřech letech zpět v Číně. Je to trochu zvláštní, stejné, ale velmi odlišné.

Vzal jsem noční let China Eastern z Denpasaru do Šanghaje. Velmi řídký let, výběr smutných ruských uprchlíků (stěhování na další místo, kde mohou), nějací bohatí Číňané a já. V Šanghaji bylo letiště téměř prázdné. Velmi zvláštní, přilétá jen několik mezinárodních letů. Coco (moje žena a agentka AW China) musela být v Šanghaji, aby požádala o schengenské vízum, takže jsme se domluvili na setkání v hotelu.

Minulý týden jsem byl na Bali a místní kněz přijel, aby provedl obřad požehnání pro nejnovější start-up AW. Stalo se něco zvláštního. Pokud jste to nestihli, můžete to dohnat zde.

Šanghaj je plná honosných výškových hotelů, ale rozhodl jsem se zůstat v trochu zvláštním butikovém hotelu v srdci francouzské čtvrti. Mollerova vila byla postavena excentrickým Angličanem podle fantazijního návrhu, který poskytla jeho malá dcera. Přepravní magnety domů zabavila komunistická strana a později předělala na hotel, vše se zachovalo včetně podávání pěkně děsivé anglické snídaně.

Ale milujeme tuto oblast, Julu Road je nedaleko a vede hluboko do Francouzské čtvrti. Zde módní obchody se suvenýry, moderní kavárny, skvělé obchody s retro oblečením... světlé mladé věci ze Šanghaje otevírají malé podniky v kropenatých zelených ulicích. V masivních výškových kancelářských budovách sídlí finanční elita a existuje mnoho bohaté klientely, která podporuje malé podniky. Šanghaj byla vždy nejkosmopolitnějším městem v Číně, nejstylovějším a nejzápadněji položeným městem. V této oblasti se mísí staré a nové-  místní staří lidé a mladí příchozí, a předtím západ a východ... bývalo tady hodně cizinců... ale teď už skoro žádní. Jedli jsme v přeplněných restauracích západního stylu, kde jsem byl jediným obyvatelem Západu. Musím říct, že jsem byl vítán a mnoho místních si chce popovídat nebo jen pozdravit.


Kreativní bzukot je stále živý... a některé věci se zlepšily, obloha je modrá, ptáci zpívají na stromech, provoz je většinou elektrický (nebo super auta), takže silnice jsou tiché... Jaro v Paříži je prý krásné , ale jaro v Šanghaji je zvláštní. Ale něco chybí... cizinci. A můžete vycítit, že místní jsou lehce nervózní, není to normální.

Eric Moller dokončil svůj honosný dům ve třicátých letech minulého století, byla to doba masivních změn. Japonská invaze, druhá světová válka a pozdvižení, které následovalo.

Jeli jsme rychlíkem z obrovského nádraží Hongqiao, tak rozsáhlého, že to vrtá hlavou.. jediní cizinci, kterých jsem si všiml, byli ve stejném vlaku jako my... jedoucí do Yiwu. Domov největšího velkoobchodního trhu s malými komoditami na světě.

Více vám o tom řeknu příští týden...

Doufám, že máte klidný a pohodový den.

Opatrujte se.

Davide

Comments

Popular posts from this blog

Plakáty “Věřte Mi“

Balinejský Dětský Domov

Bylo to před 20 lety...