Na Divoké Straně

Srdečné pozdravy z Káthmándú, Nepál

Ano, vrátili jsme se do Káthmándú - naše první návštěva po pandemii. Toto město prošlo dobou noční můry a nyní se dává dohromady.

Minulý týden jsme byli na Bali a říkal jsem Vám, co stojí věci v Indonésii. Pokud jsi to nestihli, můžete to dohnat tady.

Od té doby jsme podnikli let přes společnost Batik Air do Kuala Lumpur a navazující let do Káthmándú s příletem pozdě večer. Náš kontakt v Nepálu; Pan Padam, jeho syn a náš chlápek Bryant z Velké Británie, který dorazil před námi, nás čekali, aby nás přivítali před letištěm v chladném horském vzduchu. Byl to říjen 2019, kdy jsem tu byl naposledy.. v těch nevinných před-covidových dnech a úplně jiném věku..

Tomáš tu se mnou už byl, ale tohle je pro Bryanta první nákupní cesta a vím, že je nervózní ale také nadšený. Ve skutečnosti byl Bryant v posledních několika letech kontaktní osobou ve společnosti AW pro objednávky, takže si vybudoval dobré vztahy s našimi dodavateli a panem Padamem, naším přepravním agentem zde. Nyní se s nimi může setkat naživo. První ráno jsme začali letmým startem, když pan Dom

jeden z našich nejstarších dodavatelů přišel do našeho hotelu s velkou taškou plnou všech věcí, na kterých pracoval pro AW před naší návštěvou. A chlapec odvedl dobrou práci.. úžasně kreativní, s některými vzrušujícími krásnými produkty exkluzivně pro AW a tím i pro vás.

Máme zde několik dodavatelů a prvním úkolem bylo je všechny navštívit a podívat se, jaké nové nápady a produkty najdeme.

Máme dodavatele tibetského kadidla, zpívajících misek, konopných sáčků, plstěných výrobků a mosazných náramků. A plánem je zvýšit množství produktů, které nakupujeme, natolik, aby pravidelně naplnily 40 stopový kontejner, který lze přepravovat po moři přes přístav v Kalkatě.

Ve skutečnosti většina vývozu z Nepálu tradičně směřuje letecky, protože Nepál je samozřejmě vnitrozemský a to znamená značné náklady navíc. Během pandemie bylo letiště zcela uzavřeno a jediný způsob přepravy zboží byl po zemi do Indie a po moři z přístavu v Kalkatě. My (a všichni exportéři) jsme byli nuceni zasílat kontejnery, přestože náklady na dopravu byly extrémně drahé. Otevřely se nové silnice a Indie usnadnila překládku lodí, aby pomohla udržet nepálskou ekonomiku při životě. Nyní se náklady normalizují, takže se otevřela příležitost obchodovat efektivněji.

Je však možné najít dostatek dobrých produktů k dosažení tohoto cíle? Měl jsem z toho trochu obavy... Oblastí, kde exportéři zřizují showroomy, je také oblast pro batůžkáře známá jako Thamel. Po setmění to mělo pověst divokého místa s riskantními bary, nevkusnými postavami snažícími se oklamat cizince a volně dostupnými drogami. Nyní jsou organizované žebrácké gangy pryč, nenápadná policejní přítomnost drží zlé herce pryč a otevřelo se mnoho módních barů a butikových hotelů a příjemných restaurací. Část blátivých ulic byla vydlážděna, pouze pěší zóna se od mé poslední návštěvy značně rozšířila... a hlavně mnoho nových kreativních mladých lidí vystavuje své produkty v čistých moderních showroomech. To znamená, že bludiště úzkých uliček je stejně matoucí a stále se můžete ocitnout v docela drsných oblastech. Při pouhém putování si uvědomujeme, že existuje obrovská kreativita a nekonečné množství produktů – ale jediným problémem je, že pouhých osm dní na to, aby se to všechno stalo, je náročný úkol.

Několik náhodných obrázků života Thamelu.
Divoká stránka stále existuje, druhý večer jsem šel sám do místního obchodu koupit šampon a oslovil mě velmi zdvořilý postarší pán v obleku a kravatě as koženou aktovkou. "Promiňte, pane," řekl s mírnou úklonou, "můžete mít zájem koupit něco na kouření" a pak vyjmenoval různé bylinné produkty. Konopí je zde ilegální od roku 1973, ale tak velká část kultury se zdá být většinou tolerována. Bylo mi řečeno, že turisté mohou být za užívání drog technicky uvězněni až na měsíc.


Mezitím zpátky doma ve Velké Británii.. velké vzrušení.. máme nový produkt koupelové bomby ! Vaši zákazníci se mohou vykoupat a najít drahokam uvnitř šumivé bomby - každý kámen má jiný význam. Přidejte trochu šumění a najděte moudrost drahokamů ve vaně. Leták vysvětluje význam vašeho drahokamu.


Právě jsem zjistil, že dnes ráno dorazil kontejner z Indonésie.. Přichází k vám tolik dalších zázraků.. včetně úžasné řady recyklovaných produktů z pivních lahví.. od stejného dodavatele jako velmi oblíbené sklo na dřevě.. novinka řada zeleného skla. Miloval jsem je a doufám, že i vaši zákazníci.. krásné a také za skvělou cenu...

Po Káthmándú jedeme do Indie.. dobrodružství pokračuje.

Další novinky příští týden.

Opatrujte se,

David

Comments

Popular posts from this blog

Bylo to před 20 lety...

Plakáty “Věřte Mi“

Balinejský Dětský Domov