Milí Kluci

 Srdečné pozdravy z Goa, India

Minulý týden jsem vám vyprávěl o dobrém a špatném v Indii - ao naší cestě do města Panipat. Pokud jste to nestihli, můžete to dohnat zde.

Po Panipat jsme strávili několik dní v srdci Starého Dillí potápěním se po mnoha zadních uličkách a uličkách s drátěnými strunami, které ukrývají některé z nejstarších exportních podniků v Indii.

Oblast kolem staré mešity Jama Masjid je stále rušným tržištěm obchodníků se všemi druhy indických řemesel. Před mnoha lety, když jsem přiletěl brzy ráno přímo z letiště, byl jsem tam málem přepaden a zachránil mě až včasný příjezd do práce našeho dodavatele. Tak šťastné vzpomínky.

Po našich dnech ve Starém Dillí jsme se přestěhovali do Greater Noida nedaleko od Deli, abychom se zúčastnili veletrhu. Již dříve jsem řekl, že nejsem velkým fanouškem veletrhů, mnoho obchodníků není o nic víc než subdodavatelské  marketingové společnosti subdodavatelské řemeslníkům, se kterými bychom raději jednali přímo. Každopádně jsme si ani nebyli jistí, jestli bude mít veletrh dobrou návštěvnost, loni se v jednu chvíli mluvilo o jejím zrušení nebo drastickém zvětšení, takže jsem byl příjemně překvapen, když jsem viděl obrovský ruch aktivity a ano všechny sály plně obsazené. A hotely plné po celé oblasti, to je první šance od doby, kdy covid ustoupil a Indie se otevřela, že se koná velký veletrh v našem oboru.

K dispozici je 16 sálů plus stálá tržiště. První dva dny jsme strávili jen procházením hal, setkáváním a zdravením se starými dodavateli a prověřováním potenciálních nových. Hlavní sál je stará škola s mnoha dlouholetými dodavateli a mám pocit, že tam není tolik inovací. Na okrajích show v přelitých sálech najdete mladší lidi s lepšími nápady a (troufám si říct) přímočařejším přístupem.


Je to o produktu, a když potkáte mladé lidi zapálené pro design a skvělé produkty, kteří milují především dárky, víte, že podnikání bude snadné. Ale když vidíte ta břicha, zasmušilé chamtivé oči, kdy se ceny musí dlouze dohadovat a bolestivě vytloukané obchody, začnete si uvědomovat, že peníze jsou hlavní láskou, a tak je čas utéct. Po mnoha letech zjistíte, že je lepší obchodovat s fajn kluky.

Pravidelní čtenáři budou vědět, že jdeme hodně daleko, abychom zajistili, že máme co do činění jen s milými kluky. Indie ušla dlouhou cestu od doby, kdy jsem sem začal poprvé přijíždět, v té době byla dětská práce běžná a pracovní podmínky obecně špatné. Bylo těžké najít dobré lidi. Ale nyní je to mnohem lepší a většina vývozců je obecně sociálně uvědomělá. Stále rád chodím a navštěvuji dílny a továrny lidí, se kterými jednáme, pokud je to jen trochu možné.


Například tento pár byl posedlý kadidlem. Brzy pojedeme do jejich továrny, abychom potvrdili objednávku dvou kontejnerů.

Po veletrhu normálně letíme dolů do Goa, tiché, klidné, krásné severní Goa - daleko od party zóny - kde máme jakousi základnu. Zde se setkáváme s dodavateli drahých kamenů z nedalekého Gujeratu, kteří přinášejí kufry vzorků a stráví den proséváním a tříděním esoterických krás, které si vy i vaši zákazníci zamilujete. Vzácné minerály, artefakty z drahých kamenů, šperky z drahých kamenů, orgonitové předměty a kyvadla atd. pocházejí asi ze čtyř nebo pěti rodinných firem, se kterými obchodujeme již léta. Často jsem to řešil s otcem, teď syn nebo dcera vyrostli a převzali to. Říkají mi hrdě, že jsou pátou nebo šestou generací, která dělá tento byznys. Kupodivu nic z toho nebylo na veletrhu k nalezení, nejsem si jistý proč.


Setkání otce a syna v Goa.

Když to píšu, máme tu ještě pár dní, po tom odlétáme do Bangalore, abychom navštívili dvě továrny na vonné tyčinky a možná uzavřeli dohodu pro celou novou skupinu produktů. zůstaňte naladěni.

Další novinky příští týden.

Namaste z Indie.

Comments

Popular posts from this blog

Bylo to před 20 lety...

Plakáty “Věřte Mi“

Balinejský Dětský Domov