Co stojí věci v Indonésii

 Srdečné pozdravy z Pantai Lembeng

Pantai Lembeng neboli pláž Lembeng je místem naší nové kanceláře na Bali. Seznamujeme se s místními... více podrobností později. Minulý týden jsem vám vyprávěl o pokračování dobrodružství... a o tom, jak děláme věci rychlým tempem, včetně krásných nových produktů, které vám brzy přijdou do cesty. Pokud jste si o tom nestihli přečíst, můžete to dohnat zde.. 
Turecký update. Díky vaší podpoře jsme mohli poslat více peněz naší agentce Hatice, která přiděluje prostředky přímo potřebným lidem. Dnes ráno mi poslala zprávu, že plánuje výlet do jedné z nejvíce postižených oblastí, aby zajistila, že vaše peníze budou použity moudře. Děkujeme za vaši podporu, pokud chcete pomoci - můžete nákupem tureckých produktů, které máme skladem, odkaz níže. 
V úterý stihneme let přes Kuala Lumpur do Káthmándú, takže toto jsou naše poslední dny na Bali a jako vždy je šílené dělat vše najednou - dokončit projekty, zadávat objednávky a dotahovat věci do konce.

Dopoledne trávíme návštěvami dodavatelů, kontrolou vzorků, dolaďováním detailů – pokud možno zadáním objednávky. Odpoledne zamíříme na pláž.. ne odpočívat, ale zkontrolovat, jak se daří naší nové kanceláři. Myslel jsem, že by vás mohlo zajímat, kolik věcí tady stojí... kde se naše kancelář cítí ztracená a vzdálená, ale ve skutečnosti jsme jen 15 minut od centra města Denpasar.
Je to tady malá komunita. Je tu balijská dáma, která se stará o parkoviště a účtuje trochu peněz surfařům, kteří přijdou do chatrče na jedné pláži. Ráda se s námi dohodla, za zhruba 10 liber měsíčně mají všichni naši zaměstnanci kdykoli přístup. Vedle bydlí v chatrči na pláži se čtyřmi psy chlapík jménem Ketut, který sloužil jako ochranka chatrče a předchozího majitele našeho bytu. Ochotný a veselý chlapík, se spoustou místních kontaktů, rád v noci dohlíží na místo a je držitelem klíčů, říká, že nám zařídí ranní úklid a připraví pracovní prostor pro tým - stojí asi 80 liber/měsíc.. Warung (neboli místní kavárnu) provozuje chlap, který na první pohled vypadá jako Evropan, super jemný chlap a super kuchař. Plaše vysvětluje, že navzdory svému vzhledu je Indonésan, pochází z Jávy a že jeho angličtina není tak dobrá. Zřejmě jsou někde v jeho rodokmenu nizozemští předci a on byl prokletý, aby se narodil se zjevem typického evropana. Jeho omezené menu obsahuje některá jídla, která by Nizozemci poznali, chutný oběd stojí méně než 2 £, velká čerstvě vymačkaná ovocná šťáva méně než 1 £. 
Dnes máme tucet dělníků, omítáme, obkládáme, opravujeme okna, pokládáme novou silnici... to vše se děje naráz. Dnes ráno jsem šel s Ringem na místo, kde se prodávají kokosové palmy. Vybrali jsme a koupili dvě od paní jménem Kiki za 150 liber - její manžel zítra přijede a zasadí nám je. Ringo, který miluje zahradničení, byl zděšen, myslel si, že každá by měla stát 30 liber, ale Kiki nám řekla, že od té doby, co přišli Rusové, může prodat vše, co sežene, a ceny jsou vysoké. Ale zahradní rostliny budou stále levné - můžete si koupit všechny druhy rychle rostoucích rostlin za 3 £ / tucet. Takže uděláme tropickou zahradu.. za malé peníze.. kvalitní okna, která jsme objednali a namontovali do týdne stála asi 1000 liber, uvnitř je už teď ticho a klid.
Takže máme vše, co potřebujeme, abychom vytvořili útočiště kreativity a doufejme, že přilákáme ty nejlepší a nejchytřejší mladé talenty v Indonésii. Jakákoli plážová nemovitost na světě (zejména v blízkosti města) je drahá. Ale kromě toho naše celkové náklady na renovaci a nastavení plně funkčních (velmi cool) kancelářských stolů a všeho, co si myslíme, budou asi 15 000 liber. Samozřejmě, že celková investice do uskutečnění projektu je mnohonásobně vyšší než toto.. ale právě proto věříme, že vám můžeme nabídnout služby s vážnou výhodou... bude to chvíli trvat, ale už máme kostru produktu které mohou vaši firmu vystřelit do nebes a nákladově je velmi efektivní... více podrobností později.

Rusové a Ukrajinci 
Jsou všude, vypadají vážně, trochu nevrle, konfliktně a ztraceně. Většinou mladí, často okouzlující a dobře vypadající. Pokud jdete do jakékoli banky, je plná těch, kteří se snaží otevřít bankovní účty. Náš bankovní manažer mi řekl, že musí omezit žádosti na určité dny, jinak běžní zákazníci nemohou službu získat. Jsou přísně omezeny, kolik peněz mohou dostat z Ruska měsíčně, a ruské banky účtují 20% provizi za převody. Pouze super bohatí mají zdroje na to, aby to obešli, pravděpodobně s kryptoměnou. Existují enklávy pro bohaté Rusy, jako je ParcQ (taglineThe City of the Future), skryté v kopcích. Ale mnozí zde na tom nejsou tak dobře a bojují o přežití. Cizinci zde nemohou podnikat bez řádných papírů, které jsou drahé (já vím), a místní zprávy jsou plné příběhů o Rusech provozujících nelegální taxislužbu nebo tak. Dnes ráno jsem musel navštívit imigrační oddělení kvůli krátkému rozhovoru a vyfotografování s ohledem na moje pracovní vízum. Byla tam obrovská fronta, téměř tisíc lidí denně, jak mi bylo řečeno, žádají o Kitas papers - dlouhodobá víza. Obrovská čest balijské vládě, že se na to připravila, setkávali se a vítali lidi, aby pomohli, bezplatné občerstvení pro čekající, ultra přátelský personál. Nyní devět pohovorových místností místo tří a rozhovor provedený s dobrou náladou a rychle za dvě minuty.

Lidé tady jsou většinou protiváleční, ale některé nejsou, poslouchal jsem jednoho chlapíka, jak se chechtá, jak se všechna západní média pletou, Rusko válku nezačalo, bla bla bla... ale když jsem se ho zeptal, řekl, že nikdy se nechtěl vrátit do Ruska. Zdejší Ukrajinci jsou ještě více konfliktní, utekli před válkou, ale asi mají pocit, že zklamali zemi tím, že nezůstali bojovat. Smutné tváře. Žijeme v podivných časech.. příští týden budeme v Nepálu a doháníme všechny naše dodavatele – první návštěva od doby před pandemií. 
Celá zpráva příští pátek.

Opatrujte se

David

Comments

Popular posts from this blog

Bylo to před 20 lety...

Plakáty “Věřte Mi“

Balinejský Dětský Domov